Csilla Klenyánszki, Jakub Šimčik, Lilla Szász / PILÍŘE DOMOVA

1.11. – 7.12. 2017

PILÍŘE DOMOVA

Autoři: Csilla Klenyánszki [H], Jakub Šimčik [S], Lilla Szász [H]

Výstava vychází z pojmu domov a pocitu náležení k nějakému místu. Umělci zkoumají, jak se toto pojetí změnilo v dnešním světě nuceného či dobrovolného cestování a „nomádského“ životního stylu a představují různé strategie, jak zpět získat nebo dokonce přehodnotit význam domova jako takového. Jejich práce objasňují různé postoje, které člověk může rozvíjet, aby přeměnil neznámé místo na něco domáckého a známého. Ptají se, kde najdeme útočiště. Můžeme ještě mluvit o pojmu domova v jeho původním, idealistickém významu? Nebo – v neustálém toku, ve kterém žijeme – už domov neexistuje, ale náš život je spíše o neustálém procesu jeho hledání?

Tyto témata se projevují skrze zkoumání, které umělci provádí na svých rodinných historiích – rozhodnutí rodičů, která je ovlivnila, o významu nebo nedbalosti rodinných kořenů ve vztahu k jejich identitě. Výstava vychází z kontextu střední a východní Evropy, která představuje umělce z této oblasti v české galerii, ale díky různým příběhům a postojům zaujímá širší geografické rozpětí od Švédska po Vietnam. Tyto přístupy propojuje pojem imigrace a práce v zahraničí – před a po pádu železné opony.

Zúčastnění umělci sdílejí zájem o výše uvedené otázky, ale jejich výzkumy nejsou nostalgické ani idealistické, spíše jde o kritické zkoumání jejich rodin a identit z pohledu současnosti.

*Název výstavy je propůjčen ze série prací Csilly Klenyánszki.

Kurátorka: Flóra Gadó

Csilla Klenyánszki (1986, Vác, Maďarsko) studovala holandský jazyk, literaturu a komunikační vědu na Univerzitě Karoli Gaspar v Budapešti. Poté fotografii na Akademii Willem de Kooning v Rotterdamu. V roce 2016 získala Stipendium v programu pro nastupující umělce od Mondriaan Fonds. Zúčastnila se několika skupinových a sólových výstav, například v Galerii Trapéz (Budapešť), RAM Gallery (Rotterdam) a v Muzeu Het Valkhof (Nijmegen). Je zastoupena Trapéz Gallery (HU) a žije a pracuje v Amsterdamu.

Jakub Šimčík (1984, Ostrava, Česká republika) vystudoval výtvarné umění a intermédia na Akademii výtvarných umění v Lipsku. V roce 2017 byl pozván na rezidenční program v Domě umění města Brna. Šimčík se účastnil několika skupinových a sólových výstav, jako je Moskevské bienále (2011), Galerie für Zeitgenössische Kunst (Lipsko), Neuer Sächsischer Kunstverein (Drážďany) a Galerie G99 (Brno). Žije a pracuje v Lipsku.

Lilla Szász (1977, Budapešť, Maďarsko) studovala estetiku, ruský jazyk a literaturu na Univerzitě Eötvös Loránd v Budapešti a fotografii na Szellemképské fotografické škole. V letech 2010-2011 získala Eötvös stipendium pro studium a práci v ICP, New York. Zúčastnila se několika skupinových a sólových výstav, například ve Photo Espana (Madrid), v Neue Berliner Kunstverein (Berlín), v Národním muzeu ve Varšavě a na Paris Art Fair. Je zastoupena Inda Gallery (HU). Žije a pracuje v Budapešti.

Flóra Gadó (1989, Budapešť, Maďarsko) je kurátorka na volné noze, umělecký kritik a Ph.D. student. V roce 2015 vystudovala teorii umění na Univerzitě Eötvös Loránd. V současné době studuje Ph.D. program pro film, média a kulturní teorii. Kurátorovala několik výstav v Maďarsku a okolních zemích, například v Galerii Studio a Galerii 2B (Budapešť), v Galerii Tabačka (Košice) a v roce 2015 a 2017 v rámci OFF-Biennale v Budapešti. V roce 2017 se účastnila kurátorského pobytu v pražské MeetFactory. Žije v Budapešti.

Výstavu podpořilo Statutární město Brno.