Katharina Swoboda / RGB

a07

26. 10. – 17. 11. 2016 (prodloužena do 24.11.2016)

Katharina Swoboda / RGB

Na výstavě RGB Katharina Swoboda představí sérii tří videí, která jsou založena na základních barvách digitálního spektra. Tři příběhy o ženských charakterech jsou vystavěny na motivech červené (vášeň), modré (tesknota) a zelené (naděje).

RGB je projekt vytvořený v letech 2015/16 ve spolupráci s performerkou Annikou Scharm a zvukařkou Sarou Pinheiro. V této práci jsou barvy základního digitálního spektra asociativně přiřazeny k emocím. “Pelzvogelkasten”, první video ze série, začíná červenou barvou, která zastupuje energii a vášeň. Práce je o aktu natáčení videa a energii, která přitéká do procesu umělecké tvorby. Performerka Annika Scharm se stává “Pelzvogelkasten” stejně tak jako umělkyní URSULOU, která vytvořila objekt v roce 1968. Ve videu “Shasta” dominuje modrá barva a je o tesknotě/touze (“Sehnsucht”). O tom, že někoho nebo něco nelze vypustit z hlavy. Hlavní postavou je “Shasta”, smyšlená postava z knihy Thomase Pynchona “Inherent Vice”. Poslední video je ve znamení zelené, ve znamení naděje a je výňatkem z práce nazvané “Marguerite”.

PELZVOGELKASTEN – RED
video / hd / 5 min. / barva / zvuk / 2015
kamera – Leopold Leskovar

Pelzvogelkasten [přeloženo jako “kožešinová ptačí budka”] je ve svém originále objekt z ikonického roku 1968 vytvořený Ursulou Schultze-Bluhm. Objekt obsahuje opravdu to, po čem je pojmenován: košík na šití, který je pokryt kožešinou a peřím s mrtvým bažantem na vrchu. Jednotlivé krabičky jsou naplněny materiálem jako korálky, kukuřičné klasy a drobné loutky. Performerka Annika Scharm je konfrontována s Pelzvodelkaseten – s konkrétními předměty a materiály, které definují produkci mého videomateriálu. Scharm se stává objektem stejně tak, jako umělkyní Ursulou, jeho autorkou. Je postavou zrozenou ze vztahu mezi pozorovatelem, autorem videa, uměleckým objektem i jeho tvůrcem.

MARGUERITE – GREEN
video / hd / 5 min./ barva / zvuk / 2016

“Marguerite” pojednává o zelené. Jedná se o experimentální video, kdy ústřední postavou je francouzská herečka, spisovatelka a feministka Margaret Durand (1864-1936). V díle, které je součástí výstavy, je citován výňatek textu Dereka Jarmana o zelené barvě. V jeho knize “Chroma: A Book of Color”, Jerman velmi subjektivně pojednává o rozdílech v barvách a stínech. Sestřih videa ukazuje postavu Margarite jak připravuje deku na piknik v Pařížském parku. Látka je zelená jako je zelené klíčovací pozdí v natáčecím studiu. Titulky následují rytmus vyprávěného textu v druhé části videa.

SHASTA – BLUE
video installation / hd / 9:30min / barva / zvuk / 2016

SHASTA je video a zároveň i jméno fiktivní postavy z románu Thomase Pynchona “Inherent Vice” (2009). Shasta je bývalá přítelkyně hlavního protagonisty Larryho “Doc” Sportella. I když je Shasta po velkou část příběhu nepřítomná, neustále se promítá do Docových myšlenek. Jsou zde jeho vzpomínky a rozhovory s jinými lidmi o Shastě nebo objekty, jako pohlednice, kterou Shasta zaslala z tropického ostrova a jejíž text je citován v mém videu. Co mohla Shasta provádět v průběhu její absence v příběhu? Kniha napovídá, že byla na palubě “Golden Fang”, což je velká loď drogového kartelu. Není loď symbolem touhy? A – není touha po někom tou největší motivací? V mé práci se identifikuji, také z pozice tvůrce videa, s Docovou motivací najít někoho nebo něco.

Katharina Swoboda * 1984, Graz, Rakousko. Žije a pracuje mezi Hamburkem, Vídní a Grazem. Vystudovala Academii výtvarných umění ve Vídni a od roku 2014 je studentkou mezioborového doktorandského studia na Vysoké škole výtvarného umění v Hamburku.

Kurátor: Carola Zechner [D]

 

a01

a03

a04

a05

plakat

 

Rozhovor s autorkou:

 

Výstavu podpořilo Statutární město Brno.