Andi Schmied / JING JIN CITY

2.10. – 20.10. 2015

Andi Schmied / JING JIN CITY

http://andischmied.com

 

JING JIN CITY Andi Schmied zahrnuje fotografie a instalaci inspirovanou městem Jing Jin – luxusního satelitu situovaného asi hodinu cesty od Beijinu – které zůstalo velkou měrou neobydleno od dob zahájení stavby v roce 1998. Tato uměle vybudovaná městská krajina je prostorem, kde mají vyrůst tři tisíce luxusních domů po boku obřího hotelu, 18ti jamkového golfového hřiště, umělého jezera a dostihových drah. Domy jsou velmi pomalu rozprodávány, zatímco potenciální kupci jsou odrazováni myšlenkou začít svůj vysněný život na staveništi. Vily jsou totiž v různých stádiích výstavby, od betonových koster s nedokončenými interiéry, až po zcela hotové s osázenými zahradami. Není to město duchů, ale spíše žije vlastním životem. Je udržováno v chodu a pořádku malou armádou zahradníků a ochrankou, kteří pospolu tvoří i podstatnou část obyvatel města. Jejich aktivita udržuje zdání, že město funguje tak, jak bylo naplánováno.

Tato výstava je procházkou napříč městem; hledáním skrytých cest, nasloucháním hlasů a objevováním způsobů života, které vyplývají z absence užívání města.

Výstava je doplněna uměleckou publikací vydanou na vlastní náklady ve spolupráci s londýnským umělcem Lawrencem Lekem.

Kurátorka: Anna Juhász

Andi Schmied *1986 Budapešti,  žije a pracuje tamtéž. Studovala architekturu na UCL Bartlett v Londýně a problematika prostoru pronikla i do její tvorby, která zahrnuje video, fotografii, ilustraci a sochu. Zájem o psychogeografii a urbanismus je patrný v mnoha jejích pracech.

 

logo_brnoVýstava se uskutečnila za finančni podpory statutárního města Brna.