Pozvánka / Sári Ember / Em casa

Srdečně zveme na první vernisáž z cyklu BLOK MAĎARSKÝCH VÝSTAV!

Vernisáž výstavy Sári Ember / Em casa se uskuteční ve středu 2.9. 2015 v 18 hodin.

Sári Ember (1985, São Paulo) vyrostla v Budapešti a v současné době žije a pracuje mezi São Paulem a Budapeští. Studovala fotografii na Univerzitě umění a designu Moholy-Nagy v Budapešti a v “Laboratory of Movement Studies” na École du Théâtre Jaques Lecoq v Paříži.

Sári Ember se často zabývá otázkou osobní minulosti, minulostí komunit (též rodin) a pozicí jedince v takových komunitách. Prostřednictvím jejích obrazů, osob a předmětů, připomínajících zátiší se ujímá komplexní identity těch, kteří jsou na cestách a prověřuje tím zdání domova, sounáležitost a dědictví odrážející se v neustálé proměně naší každodennosti. Je přitahována křehkými systémy a nastaveními, balancuje na hraně efemérnosti a bezčasí, zatímco vyobrazuje ovoce, zahrady, skupinky lidí nebo skrytý život domu ve všech malých detailech. Pracuje s malířskými referencemi z dějin umění, experimentuje se vztahem ke svému hlavnímu médiu – s fotografií a jejími doplňkovými formami – koláží a videem.

Sári Ember strávila poslední dva roky v São Paulu, jako host v domu rodinné přítelkyně Alinky, maďarské emigrantky z roku 1956. Sári měla unikátní příležitost se po dlouhou dobu účastnit chodu domácnosti, která není její přirozenou a tím mít vhled tak trochu zvenčí. V její sérii Em casa (Doma) zachytává každodennost tohoto domu a vykresluje jeho předměty a součásti, reflektuje změny uspořádání a jeho vlastní svět, přestože jednotlivé objekty by mohly být klidně elementy mnoha jiných domácností. Tento tušový inventář maďarsko-brazilské domácnosti evokuje rodinné vzpomínky a odhaluje přidanou hodnotu věcí zdánlivě bezcenných. Vyvstává otázka: co všechno nám bylo předáno a co všechno po nás zůstane?

Kurátorka výstavy: Anna Juhász

Výstava se uskuteční za podpory statutárního města Brna.